Przy ustach zbyt grubych po pokryciu warg podkładem i zapudrowaniu ołówkiem rysuje się kontury nieznacznie mniejsze od naturalnych. Wargi należy malować dyskretnie używając kredki do ust o odcieniu beżowym.

Przy ustach zbyt wąskich, po pokryciu warg podkładem i za- pudrowaniu, rysuje się kontury warg ołówkiem czerwonym. Szminkę rozprowadza się pędzelkiem pomiędzy nowym a dawnym konturem ust, a nadmiar kredki zbiera się przy użyciu serwetki do demakijażu.

Na koniec pudruje się wargi i ponownie szminkę rozprowadza się pędzelkiem na wargach. Przy ustach zbyt płaskich stosuje się dwa odcienie szminki: ciemniejszy na części bardziej zewnętrzne, jaśniejszy na część bardziej wewnętrzną. Przy kącikach ust opadających, które nadają twarzy wyraz smutku, należy zaokrąglić wargę dolną a wardze górnej nadać kierunek bardziej wstępujący.

Przy ustach pomarszczonych należy przy rysowaniu konturów dobrze usta rozciągać; po zastosowaniu szminki (niezbyt tłustej) usunąć nadmiar szminki i zapudrować, po czym ponownie rozprowadzić szminkę pędzelkiem. Gdy warga górna jest zbyt gruba po nałożeniu podkładu i zapudrowaniu należy podkreślić kontury wargi górnej po wewnętrznej stronie brzegu, warga dolna zachowuje naturalny rysunek. Szminkę nakłada się pędzelkiem, grubszą warstwą na wargę dolną.

Gdy warga dolna jest za gruba, po nałożeniu podkładu i za- pudrowaniu rysuje się kontur po stronie wewnętrznej wargi, jak najbardziej poziomo. Szminkę nakłada się pędzelkiem, cieńszą warstwą na wargę dolną.