Do pudrowania należy używać pudru dobrego gatunku, jaśniejszego o ton od podkładu. Do oproszenia pudrem twarzy najlepiej jest używać tamponu z waty. Pudrowanie zaczynamy od brody i czoła, pudrując przy tym twarz od brzegów ku środkowi. Nadmiar pudru zdejmuje się również tamponem z waty. Na szyję stosuje się niewielką ilość pudru. Przy wydekoltowanej sukni nie można zapominać o konieczności pudrowania ramion, pleców i dekoltu.

Makijaż oczu polega na odpowiednim podkreśleniu brwi, powiek i rzęs. Do makijażu brwi, którym nadaje się odpowiedni kształt przez depilację, używa się zaostrzonego ołówka, rysując drobne kreski. Do brwi używa się ołówków różnych kolorów: czarnego, brązowego, szarego. Kolor czarny zaostrza wyraz twarzy, kolor brązowy może dawać czerwonawy refleks. Nigdy nie pociąga się brwi grubą kreską, gdyż nie daje to dobrego efektu. Przed nałożeniem cieni na powieki pudrujemy powieki talkiem. Najintensywniej nakłada się pastele blisko brzegu powiek, stopniowo cieniując ku górze 1 ku skroniom. Najlepiej jest nakładać pastele pędzelkiem, delikatnie rozprostowując skórę powiek.

Następnie rysuje się kreskę na brzegu powiek, zaczynając od brzegu wewnętrznego ku zewnętrz. Kreska na brzegu dolnej powieki powinna być węższa niż na górnej. Do rysowania kreski używa się miękkiego ołówka, dobrze zaostrzonego, miękkiej szminki lub specjalnego tuszu (eye liner), który rozprowadza się pędzelkiem. Można również bardzo delikatnie przeprowadzić kreskę między powieką górną a kością brwiową.

Zasady makijażu oczu ulegają różnym wahaniom — zależnie od mody. Należy pamiętać, że u kobiet starszych makijaż oczu powinien być bardzo dyskretny. Należy unikać podkreślania oczu przez „eye liner”. Ewentualnie można stosować delikatne cienie na powieki. Tusz do rzęs powinien być brązowy lub szary. Również brwi nie mogą być zbyt ciemne.

Do malowania rzęs używa się jedynie dobrego tuszu, który się nie rozmazuje. Zawsze maluje się rzęsy od nasady ku górze. Po wyschnięciu tuszu ponownie szczotkuje się rzęsy. Jeśli nakleja się rzęsy sztuczne, trzeba je podtuszować wraz z naturalnymi. Rzęsy sztuczne powinny mieć długość odpowiadającą długości rzęs naturalnych. Dobry efekt daje wklejanie pojedynczych rzęs między rzęsy własne, jest to jednakże żmudne i pracochłonne.