Makijaż musi być dostosowany do okoliczności życiowych. Makijaż dzienny ma na celu podkreślenie urody, ale takie, aby nie zwracało zbytniej uwagi. Z zasady jest to makijaż na światło dzienne. Stosuje się wtedy podkład koloru naturalnego, wyraźny rysunek ust, dyskretną szminkę na policzki i powieki, umiarkowane podkreślenie oczu.

Makijaż wieczorowy można stosować od 5 godziny po południu w zimie i od 7 wieczorem w lecie, czyli w świetle elektrycznym. Podkład stosuje się bardziej wyraźny, bądź bardziej ciemny, bądź jasny, na wargi kredkę o dwóch odcieniach, przy czym część wewnętrzna jest jaśniejsza. Bardziej podkreśla się oczy i stosuje się zawsze szminkę na policzki i powieki. Zamiast malowania rzęs można zastosować sztuczne rzęsy. Makijaż modelek jest oparty na makijażu wieczorowym, przeważnie stosuje się przy tym bardzo jasny podkład, zawsze „eye liner” dla podkreślenia oczu, z zasady sztuczne rzęsy, a cienie na powiekach pasujące do koloru toalet.

E. J. Mary zaleca kolor makijażu zależny od tego, czy oczy mają kolor ciepły czy zimny. Do kolorów ciepłych zalicza się: czarny, czarnobrązowy. orzechowy, do kolorów zimnych: niebieski, szaroniebieski, szary. Oczy zielone przy ciemnych włosach i złocistej karnacji mają odcień ciepły, przy włosach szatyn i szaroblond — odcień zimny.